9 Nisan 2011 Cumartesi

Futbol, Fena Halde Hayat...

   F u t b o l, Fena Halde Hayat...                  


Maxwell: "Futbolun en güzel tarafı 
her zaman bir rövanşın olmasıdır."

   Futbolun geleceğini kurtaran Katalanlar’ın Barcelona’sının hocası Guardilo’nın takımın sol yanını eski Lyon’lu Abidal ile pay ettiği Maxwell bir röportajında Barcelona’da futbol adına öğrendiği en önemli şeyin “futbolun en güzel tarafı, her zaman bir rövanşın olması” olduğunu söylüyordu.
“İyi oynayıp 3-0 kaybetmek, kötü oynayıp 3-0 kazanmak” futbol dışındaki diğer spor dallarında söz konusu mudur, bilemem. Lakin hayatta da böyle skorlar mümkün… Futbolu fena halde hayata yaklaştıran/benzeştiren de tam burası galiba. Sinemamızın son dönem genç yönetmenlerinden Serdar Akar’ın bundan yaklaşık on yıl önce gösterime giren “Dar Alanda Kısa Paslaşmalar” filminin afiş sloganıydı: “Hayat, futbola benzer fena halde…”

Albert Camus:
“Hayat hakkında düşünmekten sadece
futbol oynarken kurtulabiliyorum.”
Beşiktaş’la oynadığımız kupa maçı, ilk 60 dakikada kaçırdığımız sayısız gol pozisyonlarıyla ve etkisiz rakibin tek pozisyon bulup(!) üç gol atmasıyla sonuçlandı. “Ahlaka dair ne öğrendiysem futboldan öğrendim; çünkü top hiç beklediğim köşeden gelmedi.” diyen Nobel ödüllü edebiyatçı ve filozof Albert Camus’nün sözünü bir kez daha hatırlattı, bu maç… Sözü söyleyen Albert Camus gibi hayatının bir döneminde kalecilik yapmış, “hayatın anlamı ve anlamsızlığı” üzerine onca kafa yormuş, 20. yüzyılın en değerli filozoflarından biri olunca elbette ki dikkate alınmaya değer bir durum çıkıyor ortaya.

Kupa maçında olanlar, birçoğumuzun trajik hayatından bir kesit gibiydi. Hepimiz şöyle dönüp hayatımıza bir baktığımızda hayatımız boyunca birtakım amaçlar peşinde koşup durduğumuzu görürüz. Çoğu zaman “tam hedefe ulaştığımızı” sandığımız anda beklemediğimiz bir yerden veya kişiden gelen engelle, bilindik bir tabirle, apışıp kalırız. Bomboş kale karşıda durur da top ayaklarımızın altından kayıp gider, İsmael Sosa gibi… 
Kırmızı siyahlı çubuklu Milan forması giyen bizimkiler, futbol adına ellerinden geleni yaptılar, kimi ufak tefek eksiklerine rağmen. Birçoğumuzun hayatında yaptığı/olduğu gibi… Ancak şansızlık ve beceriksizlik gibi faktörler sonucu meşin yuvarlak filelerle buluşamadı, bizim adımıza… 

Takım dönem dönem Barcelonavari atak organizasyonları bile geliştirdi, futbol ziyafeti çekti boş tribünlere… Bu noktada takıma fazla yüklenmek de haksızlık olabilir. Lakin rakibin de bu sezonun en dengesiz “Dünya” takımlardan biri olduğunu unutmamak gerekir.

Jose Coucerio:
“Eğer bir yerlerde satılıyorsa,
şans satın almak
 istiyorum.”
Evet, futbol ve hayat birbirine çok benziyor, ikisinin de “ahlak”ı aslında tutarlı bir değere dayanmayan, duruma göre değişen, beklenmedik kişi ve olayların beklenmedik durumlarından öğrenilen bir “ahlaksızlık” özünde… Birçok sefer bizi hayal kırıklığına uğratsa da (aramızda buna cesaret edenler de yok değil) onu bırakamıyoruz. Bunun nedeni de yine Camus’nün futbolla ilgili şu sözlerinde yatıyor olsa gerek: “Hayat hakkında düşünmekten sadece futbol oynarken kurtulabiliyorum.”

Aslında kupa maçında (sizler bunu “hayatta” diye de okuyabilirsiniz) hepimizin ihtiyacı olanı, geçen yıl Kamil Ocak’ta son dakika golüyle galibiyeti kaçırıp 2-2 biten Sivasspor maçında Portekizli hocamız Mr.Jose dillendirmişti: “Eğer bir yerlerde satılıyorsa, şans satın almak istiyorum.”20.yy felsefesinin üstatlarından Nietzsche’ye inat “umut”un işkenceyi uzattığını bile bile nasıl ki her gecenin sabahı varsa, her maçın da bir rövanşı var deyip 20 Nisan’da gel Beşiktaş gel çağrısıyla bitirelim…

3 yorum:

 1. Geliyoruz baba geliyoruz, merak etme. Sen biz gelene kadar Quaresma'ya maç boyu attığınız tekmelerin çiftelerin hayatın neresine denk geldiğini çalış bakalım...

  YanıtlaSil
 2. Ali Ece'nin yorumu:

  "İyi oynayıp 3-0 kaybetmek, kötü oynayıp 3-0 kazanmak” futbol dışındaki diğer spor dallarında söz konusu mudur, bilemem. Lakin hayatta da böyle skorlar mümkün…"

  mükemmel bir tespit fırat

  YanıtlaSil
 3. Sahadaki hakem mesleğini hakkıyla yapan bir insan olsa , 6 kişi kalacağnız için hükmen 3-0 yenilecektiniz zaten. Az kaldı geliyoruz,sen de sabırlı ol .

  3-0 dan sonra Beşiktaşı eleyebilme umudunu canlı tutman çok takdire şayan.

  YanıtlaSil