17 Mart 2012 Cumartesi

Tunuslu Popescu: Riadh Bouazizi


Tunuslu Popescu: Riadh Bouazizi
Tansu Gürsel’e teşekkürler…

2000'li yılların ilk yarısında ligimizde önemli yer edinmiş oyuncuların arasındaydı Riadh Bouazizi. Kendisinin sayesinde 2000'li yılların da artık nostaljik olmaya başladığı gerçeği yüzümüze çarpılıyor. Çoğumuz onu hayal meyal hatırlıyoruzdur. Hatta unutan da çoktur ancak bu durum Bouazizi'nin ülkemizde tam yedi sene forma giydiği gerçeğini değiştirmez.

Kabarık saçlarıyla sahada ilk ayırt edilenlerden birisiydi her zaman. Savunmanın ortasında veya ihtiyaca göre orta sahada ön libero olarak oynayabiliyordu. Topla arası iyiydi. Soğukkanlıydı. Lige değer katan oyuncular arasındaydı. Anadolu takımlar ile
büyükler arasındaki mesafeyi kısaltan köprülerden birisiydi. Futbol görüşü ve oyunu geriden kurma özelliği sayesinde Galatasaray için bir dönem Popescu hangi role koyuluyorsa, Anadolu takımları için de Bouazizi aynı işlevi görüyordu.

Riadh Bouazizi'nin 2000 yılında Bursaspor'a transfer olarak açtığı Türkiye kariyerinin, böylesine uzun soluklu ve başarılı geçeceği herhalde kendisinin dahi aklından geçmemişti. Bursaspor'da iki sezon oynadıktan sonra asıl çıkışını yapacağı Gaziantepspor'a transfer oldu. Burada 2005'e kadar 90 civarında maça çıktı. Romashenko, Jaziri, Hasan Özer, Bülent Bölükbaşı ve Lazarov gibi oyuncularla birlikte Gaziantepspor için unutulmaz bir döneme imza attı. 

Çoğu futbolsever, onu Gaziantepspor formasıyla UEFA Kupası maçında Fransız Lens takımına attığı o müthiş golle hatırlıyor olabilir. Ancak Bouazizi, Türkiye'deki kariyerinin haricinde Afrika'nın da önemli oyuncularından birisiydi. Tunus milli takımı formasını tam 83 kez giymişti ve bu formayla 1998, 2002 ve 2006'da olmak üzere tam üç kez Dünya Kupası'na katılma başarısı göstermişti. Bu, bizim "dünya yıldızı" diye tabir ettiğimiz oyuncularımızı solda sıfır bırakacak bir özellik başlı başına. Ayrıca 2004 yılında Afrika Kupası'nı kazanan takımın da bir parçasıydı. 

1973 doğumlu olan Bouazizi, 2005 yılında Kayseri Erciyesspor'un yolunu tuttu. Burada da 2007'ye kadar kaldıktan sonra sessiz sedasız Türkiye'den ayrıldı ve ülkesi Tunus'a dönerek 2010 yılında futbolu bırakacağı CA Bizertin takımına transfer oldu. Kim ne derse desin, Kuzey Afrikalı futbolculara Türkiye'de bu kadar çok güvenilmesini sağlayan isimlerin başında gelir Bouazizi. Belki eskiden de o coğrafyadan çeşitli oyuncular Türkiye'de oynamıştır ancak Bouazizi'yle birlikte bu sayı daha da artmıştır. Bu bakımdan Bouazizi'nin Türk futbolu için önemi sanılandan büyüktür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder